sobota, 4 lipca 2020

Post czytelniczy - czerwiec

Kolejny miesiąc za nami więc czas na moje podsumowanie czytelnicze w wyzwaniu u Lidzi.
Ten tydzień miałam trochę zamieszania i spraw do ogarnięcia, że nawet na czas nie napisałam tego podsumowania. Czy Lidzia zaliczy ten poślizg, nie wiem, podsumowanie i tak powinno się pojawić bo kilka książek w czerwcu wpadło.Udało się przeczytać 5 książek. Dwie z nich to zbiór opowiadań więc udawało mi się je podczytywać w przerwie od innych zajęć.
Pkt z wyznaczonych liter niewiele, mało miałam pozycji z własnej listy a wybrana Orzeszkowa jakoś mi nie szła, może w lipcu ją doczytam. 


Mój czytelniczy czerwiec zdecydowanie podbili autorzy z Czech.
Przyznam, że chyba jeszcze nie trafiłam na książki od południowych sąsiadów.

Boginie z Zitkowej Tuckova Katerina


Wysoko w Białych Karpatach, na pograniczu Moraw i Słowacji, w odciętej od świata wsi Žítková żyły wyjątkowe kobiety. Potrafiły leczyć ziołami, przepowiadać przyszłość, poskramiać żywioły. Nazywano je boginiami, a ich tajemniczą sztukę bogowaniem.

Dora Idesová należy do ostatnich z rodu bogiń, nie chce jednak praktykować magii. Opuszcza rodzinne strony, kończy etnografię i postanawia zgłębiać fenomen bogiń od strony naukowej. Pewnego dnia odkrywa, że wśród materiałów tajnych służb StB znajduje się teczka jej ciotki, bogini Surmeny.

To książka napisana w specyficzny sposób. Całą historię poznajemy wraz z bohaterką czytając teczki i przeglądając archiwa czeskie, słowackie a nawet polskie (komórka do spraw badań procesów o czary naprawdę znajduje się w Archiwum Państwowym w Poznaniu) Oczywiście są one zmyślone ale dokładność i staranność z jaką zostały stworzone budzi mój podziw. 
To jest książka o słowiańskich zielarkach i czarach ale tych wątków jest niewiele, nie jest to lekka lektura w stylu Kwiatu Paproci.
Historia Surmeny tragiczna.
Z tej książki wyłania się obraz jak przez zazdrość, zawiść i paskudne donosicielstwo zniszczono życie w systemie socjalistycznym.

Diabelski Hrabia Melissa Bell

Jocelyn zna hrabiego Winstona od dziecka. Nie wie, że ten mroczny mężczyzna był w niej niegdyś zakochany. Kiedy wychodzi za mąż za jego kuzyna, Edwarda Ashtona, hrabia, nie mogąc przestać o niej myśleć, zaciąga się na front.

Kilka lat później mąż dziewczyny umiera, zostawiając po sobie jedynie ogromne długi i list, w którym nakazuje żonie szukać pomocy właśnie u lorda Winstona.
Gdy lady Ashton zjawia się w ponurej rezydencji hrabiego, ledwie go rozpoznaje w demonicznej, barczystej postaci o przeszywająco zimnym wzroku. Zdana na jego łaskę nie rozumie napięcia, jakie zaczyna się między nimi rodzić.
Romans  z wątkiem erotycznym, której akcja dzieje się  w epoce wiktoriańskiej.
Czyta się szybko, fajna energia i napięcie między bohaterami. Brakowało mi w niej jedynie lepszego odwzorowania czasów wiktoriańskich w dialogach czy zachowaniu bohaterów.
Lekka do przeczytania w jeden wieczór
Sięgnęłam po nią zaraz po Boginiach bo potrzebowałam zmienić gatunek.

Ostatnia Arystokratka Evzen Bocek

Kolejna powieść czeska napisana w formie pamiętnika ok. 20 letniej spadkobierczyni, wychowanej w Ameryce. Kostkowie powracają do Czech, by objąć w swe władanie wspaniałą posiadłość, przynajmniej tak im się wydaje, bo rzeczywistość jest odległa od marzeń.

Matka amerykanka, która swojego hrabiowskiego zachowania uczy się z książek o Księżnej Dianie, ojciec prosty wykładowca przeliczający tytuł na pieniądze, młoda Maria żyjąca z fatum bliskiej śmierci. Ta trójka współpracuje z równie barwną trójką służby w majątku będącym obiektem turystycznym dla podreperowania lichego budżetu.
Przezabawna krótka opowieść, pełna autoironii
Mam już ściągnięte kolejne części do czytania. Ciekawa jestem bardzo losów bohaterów i pomysłów na zdobycie pieniędzy :)

Zbiór opowiadań


Opowiadania synów o ojcach i odwrotnie polskich pisarzy. Próba opisania w krótkiej formie trudnej relacji ojceic - syn. Opowiadania o bliskości i konflikcie. Różnorodne style i perspektywy.
Podobał mi się list Wita Szostaka oraz opowiadania Małeckiego i Orbitowskiego.Muminki znają wszyscy te przesympatyczne trole gościły w każdym domu z wieczorynką. 
Dolina Muminków stworzona przez Tove Jansson oczarowuje a krótkie opowiadania świetnie nadają się na szybkie podczytywanie.10 komentarzy:

 1. 5 książek to i tak sporo, oby tak dalej Aniu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ostatnią arystokratkę" czytałam - druga część chyba jeszcze lepsza. Absurd w czystej postaci!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem niezły wynik, Aniu.
  Uwielbiam Muminki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytaj dalej Arystokratkę, tylko jedna część jest słabsza -3, reszta zabawna. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Z przeczytanych przez Ciebie książek znam tylko Muminki, chętnie sięgnę po pozostałe :-)
  pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z zaprezentowanych książek najbardziej mnie zaciekawił tytuł Diabelski Hrabia :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wynik, gratuluję. Czasem się aż dziwię kiedy Wy na te książki znajdujecie czas < albo ja taka oferma, za wolno czytam :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję wyniku, Aniu. A tym "Diabelskim Hrabią" mnie zaintrygowałaś. Będę musiała kiedyś po to sięgnąć.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Brawo!
  Wynik rewelacyjny...naprawdę wspaniłe tempo :)
  Uściski
  K

  OdpowiedzUsuń
 10. Brawo! Mumunki zawsze wspominam mile, w dzieciństwie uwielbiałam tę książkę. Pozostałych nie znam, ale widzę, że na pewno warto rozejrzeć się za Arystokratką, pozostałe też wpiszę na listę.
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń